Barlas’a göre Hürriyet-Zaman ideal ortaklığı kuruldu!

MEHMET BARLAS

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas,Barlas, ATV-Sabah grubunun satışına dair haberleri gündemde tutan Hürriyet‘in sahibiAydın Doğan‘ın 28 Şubat döneminde ”medya karteli” kurduğunu, anımsattı ve o dönem medyada olan isimlerin bugün nasıl ve neden “yok olduğunu” sorgulamak gerektiğinin altını çizdi.

HÜRRİYET ZAMAN İDEAL ORTAKLIĞI

Barlas Hürriyet üzerinden ”Zaman-Hürriyet İdeal Ortaklığı” benzeri bir fiktif kartelleşmenin hep karşısında dururuz… diyerek Zaman gazetesine de gönderme yapmayı ihmal etmediği yazısında şunları yazdı:

KORKU FİLMİ GİBİ 

Ama bu süreci benim dışımda siyasetin, demokrasinin ve medyanın yaşadıklarını ele alarak değerlendirirseniz, bir korku filmi izlemiş gibi olursunuz.

Düşünün ki bugün Sabah’ın sahip değiştirmesine ilişki haber çeşitlemeleri yapan Hürriyet’in sahibi, 28 Şubat post-modern darbesi döneminde Sabah’ın sahibi ile “Medya karteli” kurmuştu… Batı Çalışma Grubu’nun talimatı doğrultusunda ortak manşetler atarlar, birinin susturduğu yazarları diğeri de kara listeye alır, rakip olabilecek gazeteleri dağıtmayıp batırırlardı.

KORKMAZ YİĞİT’İ, KARAMEHMET’İ, AKSOY’U HATIRLAYIN

Bu karteldeki gazetelerden biri olan Milliyet’in o dönemde Korkmaz Yiğit’e satılmasını, Sabah’ın sahibi Dinç Bilgin’in bankacı olmak isterken tutuklu sanık olmasını, Sabah’ın Avrupa yayınının Doğan Grubu’nun eline geçmesini bir düşünün… Gazetelerin ve televizyon kanallarının eski sahiplerinin, Mehmet Emin Karamehmet’in, Erol Aksoy’un yaşadıklarını hatırlayın.

KILIÇDAROĞLU BAYKAL’I UNUTTU MU

Sadece gazete sahipleri mi devre dışı kaldılar sanki? Barajın altına düşüp buharlaşan eski iktidar partilerini, ANAP’ı, DYP’yi, DSP’yi unuttunuz mu? Ya da bugün Sabah’ın el değiştirmesine çok ilgi duyan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin el değiştirmesine ve Deniz Baykal’ın siyaseten yok edilmesine sebep olan kaset skandalının arkasındaki itici güçlerin kimler olduklarını, acaba neden hiç merak etmedi?

ZAMAN – HÜRRİYET FİKTİF KARTELİ

Şimdi Sabah yeni bir sermaye yapılanmasının arifesinde… Bu son dönemde yazılarıma ve düşüncelerime hiçbir müdahale olmadı. Dilerim yeni sahip (veya sahipler) de Ahmet Çalık kadar özenli davranırlar.

Dilerim Sabah şimdiki gibi yeni dönemde de paralel devletin, kayıt dışı siyasetin ve “Cemaat Holding”in etki alanı dışında kalır… “Zaman-Hürriyet İdeal Ortaklığı” benzeri bir fiktif kartelleşmenin hep karşısında dururuz…

28 Şubat ayıpları, andıçları, Ahmet Kaya’nın, Hrant Dink’in, Orhan Pamuk’un hedef gösterilmeleri benzeri fiilleri henüz unutulmayanlar da, Sabah’ın demokrasiden yana olmasına takılmak yerine, dilerim yeni bağımlılıklarından kurtulmaya çalışırlar. 

Top