BBC muhabirinden Gülen’le ilgili 2 bomba detay

gülen he

 

BBC muhabiri Gülen ile yapılan röportajda dikkatini çeken 2 bomba olay aktardı. Gülen ayağa kalktığında arkaya doğru devriliyormuş.

16 yıl sonra ilk kez bir televizyon kanalına konuşan Fethullah Gülen, BBC muhabirini hayli şaşırttı. Röportaj sırasındaki izlenimlerini paylaşan BBC muhibiri Tim Franks’ın en çok dikkatini çeken Gülen’in sağlığı ve mülakat odasının mütevaziliği olmuş.

Franks mülakatta yaşanan 2 bomba detayı da aktardı. İzlenimine göre Gülen’in fiziksel yeterliliği hayli düşmüş.

Fethullah Gülen Hocaefendi ile 16 yıl aradan sonra ilk televizyon röportajını yapan BBC, kıdemli muhabirleri Tim Franks’in mülakat sırasındaki izlenimlerini yayınladı.

GÜÇLÜ AMA İNZİVAYA ÇEKİLMİŞ

“Güçlü ama inzivaya çekilmiş Türk din adamı” başlıklı izlenim yazısında İngiliz gazeteci, “Fethullah Gülen, Türkiye’nin ikinci en güçlü adamı olarak adlandırıldı. Ama aynı zamanda kendi kendini sürgün ettiği ABD’de inzivaya çekilmiş birisi.” yorumunda
bulundu.

İLGİNÇ 2 OLAY

Franks, Gülen’in sağlık durumu ve yaşadığı mütevazı odanın mülakatta en çok dikkatini çeken şeyler olduğunu belirtti.

Röportaj sırasında mülakatın içeriğiyle ilgisi olmayan iki şeyin öne çıktığını belirten BBC muhabiri, bu iki olayı şöyle anlattı:

-“İlk olay mülakat başlamadan hemen önce yaşandı. Gülen, halsiz bir şekilde kolunu koltuğun üzerine koydu ve hemen doktoru tansiyonuna bakıp cebinden çıkartdığı hapı çiğnemesi için Gülen’e verdi. Bu kontroller mülakat boyunca devam etti.

ARKAYA DOĞRU DÜŞÜYORDU

*Dikkat çekmek istediğim ikinci olay ise yapılan tercüme sebebiyle uzayan mülakat sonrası Gülen ayağa kalktığında arkasına doğru düşmeye başladı ve odada bulunanlar hemen omuzlarından tutarak Gülen’i doğrulttular.”

BAKIŞLARI IZDIRAPLIYDI

İngiliz gazeteci, mülakat boyunca da Gülen’in rahatsızlık görünümü içinde olduğunu, verdiği uzun cevapların tercümesini beklerken gözlerini kapattığını, bakışlarının uykulu değil ızdırap içinde olduğunu, Başbakan Erdoğan ile yaşadığı sorunu “doğrudan fazla körüklememeyi” tercih ettiğini ifade etti.

EN GÜÇLÜ İKİNCİ ADAM AMA FİZİKSEL YETERSİZLİLİĞİ
AZALMIŞ

“Fethullah Gülen, Türkiye’nin en güçlü ikinci adamı olabilir. Ancak fiziksel yeterliliği azalmış gibi görünüyor.” ifadelerini kullanan Franks, Gülen’in bir dizi kronik rahatsızlığının olduğunu ve son olarak da solunum ile ilgili bir rahatsızlık geçirdiğinin kendilerine anlatıldığını aktardı.

RÖPORTAJ AZ KALSIN İPTAL OLUYORDU

Bu sebeplerden dolayı röportajın iptal edilme noktasına geldiği ancak danışmanlarının mülakat için ikna ettiğini kaydetti. Franks yazısında, “Peki o zaman neden Sayın Gülen sonunda BBC ile buluşmayı kabul etti?” sorusuna da Gülen’in danışmanlarına dayanarak, “Bazı yanlış anlamaları gidermek amacıyla.”cevabını verdi.

GÜLEN’İN ODASINI DA ANLATTI

Gülen’in Pensilvanya’da yaşadığı yerleşke içindeki özel odasını da gezen Tim Franks, “Rezidansın büyüklüğü göz önünde tutulursa, Gülen’in küçücük odası sürpriz oluşturuyor. Sayın Gülen, fotoğraflarda sık sık gösterilen büyük binada değil, yanındaki daha küçük binada yaşıyor.” diye yazdı.

Odasındaki tek kişilik yatağına ve çalışma odasındaki Türkiye’nin farklı bölgelerinden getirilen kum koleksiyonunu fotoğraflar eşliğinde okuyucularıyla paylaşan Franks, odayı şu şekilde tasvir etti: “Sayın Gülen haricindeki 12 kişi özel alanında sıkıştık; Türkiye’den getirilen kum koleksiyonuna, koyu renk kitap raflarına, bir ucunda kahverengi hafif bir yastığı olan düşük tek kişilik yatağına, namazlık seccadesine ve büyük boydaki Kur’an’a bakmak için…”

Gülen mülakatı, BBC World haber bültenlerinin yanı sıra başta Türkçe, Farsça, Arapça, Urduca olmak üzere İngiliz yayın kuruluşunun 28 farklı dilden oluşan yabancı diller servisinde TV, radyo ve web sitelerinde servis edildi.

İNTERNET HABER -  

Top