Birçok Yazılım Gibi O da Casus Çıktı

angry Birds
“Angry Birds” gibi akıllı telefonlara yüklenen oyun uygulamalarına verilen kişisel bilgilerin, istihbarat kuruluşları tarafından toplandığı ileri sürüldü.

İngiliz The Guardian gazetesinin internet sitesinde yer verdiği ve NSA eski sistem analisti Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelere göre , İngiliz ve Amerikan istihbarat kuruluşlarının harita, oyun ve sosyal paylaşım gibi akıllı telefonlara yüklenebilen çeşitli uygulamalar aracılığıyla kişisel bilgileri topladığı kaydedildi.

Uygulamalar kullanıcılardan yükleme yaptıkları makineleri kontrol etmek için yetki istiyor fakat birçok kullanıcının bunu bilmemesi veya dikkate almaması sonucu SuperUser yani yönetici oluyorlar. Bu yetkiyi alan uygulamalar video kaydı yapmaktan, hafıza kartınızdaki verileri kopyalamaya, sesli kayıttan, görüşme kayıtlarına kadar birçok işlemi gerçekleştirebiliyor.

Uygulamalar arasında popüler “Angry Birds” oyunun ve Google’ın harita uygulamasının da yer aldığı, toplanan kişisel bilgiler arasında yaş, cinsiyet ve bulunulan mekan gibi çeşitli bilgilerin yer aldığı belirtildi. 

Top